Upiorne historie o nawiedzonych winnicach!

Przemysł winiarski i storytelling są ze sobą nierozerwalnie powiązane. Z okazji zbliżającego się Halloween, przybliżamy w naszej opinii, trzy najbardziej przerażające historie z winnic na starym kontynencie i za oceanem!

Château de Brissac – Dolina Loary 

Château de Brissac to imponujący siedmiopiętrowy zamek (najwyższe chatea we Francji!).. Wybudowany w XI wieku, otoczony piękną Doliną Loary, ten monumentalny zamek jest nie tylko symbolem wspaniałej architektury, ale także domem dla jednej z najbardziej przerażających historii we francuskiej historii zamków.

W XVI wieku, wokół zamku zaczęła krążyć makabryczna legenda o tajemniczej postaci znaniej La Dame Verte (Zielonej Damie). Ta tajemnicza postać jest związana z życiem Charlotte de Brézé, ulubionej, choć nieślubnej córki króla Karola VII, która została wydana za szlachcica Jacques’a de Brézé.  Charlotte jednak nie była szczęśliwą mężatką, a tęsknota za wolnością i miłością popchnęła ją w stronę romansu z myśliwym.

Dramatyczny zwrot wydarzeń miał miejsce, gdy mąż Charlotty nakrył parę w łóźu.. Według przerażającej opowieści, Jacques de Brézé miał w szale zazdrości zabić obydwu kochanków toporem myśliwskim. Wkrótce potem Jacques de Brézé opuścił zamek, podobno nękany jękami ducha swojej zmarłej żony. 

Od tego czasu Château de Brissac stał się miejscem nawiedzonym przez ducha Charlotte. Mówi się, że nawiedza ona zamek, opłakując swojego utraconego kochanka i przeklinając męża. Naoczni świadkowie donoszą, że widzieli ją w zielonej sukni, od której zyskała przydomek.

Dziś, pomimo tej przerażającej historii, Château de Brissac słynie nie tylko z tajemnic, ale także z produkcji wyjątkowych win z własnych winnic. Odwiedzający są bardzo mile widziani…  ale niech ci, którzy odwiedzają ten spektakularny zamek, nie zdziwią się, jeśli niespodziewanie usłyszą przerażające dźwięki dochodzące z głębi zamkowych wież.

Winnica Bartholomew Park – Sonoma, California  

Bartholomew Park ma bogatą i niesamowicie zróżnicowaną historię – zanim w latach trzydziestych XIX wieku stało się winnicą, służyło jako więzienie dla kobiet, a także funkcjonowało jako kostnica i szpital. Główny budynek produkcyjny znajduje się tuż nad pierwotnym budynkiem kostnicy, podczas gdy piwnice są częścią starego szpitala.

Mroczna przeszłość Bartholomew Park wydaje się nadal żywa, zwłaszcza gry wspominimy, że w latach siedemdziesiątych XX wieku, po trzęsieniu ziemi odkryto szczególnie przerażający dowód na przeszłość tego miejsca. W jednym ze starych murów odnaleziono ciało byłego więźnia, co tylko spotęgowało atmosferę tajemnicy i niepokoju.

Dodatkowo, opowieści o nadprzyrodzonych zdarzeniach w tym miejscu nie brak. Świadkowie donoszą o grającym pianiście-widmie, który nadal komponuje swe dźwięki w zapomnianym pokoju, oraz o przerażających krokach słyszanych w opuszczonych korytarzach.

Jeśli zdarzy ci się odwiedzić te tajemnicze piwnice podczas degustacji wina, nie przegap okazji, by doświadczyć tej niezwykłej nadprzyrodzonej ścieżki dźwiękowej. Bartholomew Park to nie tylko winnica, to także miejsce, w którym przeszłość wciąż tka swe opowieści dźwiękami i obecnością duchów minionych czasów.

Winnice Dry Creek – Sonoma, California  

Wydarzenia w winnicach Dry Creek miały na tyle duże znaczenie, że Kalifornijski Instytut Wina postanowił wszcząć oficjalne dochodzenie! Winnice powstały na miejscu rezerwatu Indian Pomo, a historie, które rzekomo się tu wydarzyły nawiązują do tajemnic rdzennych Amerykanów.

Jedną z najbardziej przerażających opowieści opisała kierowniczka sali degustacyjnej. Pracując do późna, otrzymała tajemniczy telefon na swoim komórce. Co dziwne, po sprawdzeniu okazało się, że to połączenie przychodziło z jej własnej linii biurowej… z telefonu, który stał dosłownie tuż obok niej, kiedy telefon zadzwonił! To zdarzenie tylko podsyciło tajemniczy klimat tego miejsca.

Jednak to nie jedyny incydent. Wiele osób zgłosiło awarie telefonów komórkowych, migające światła oraz widmo rdzennego Amerykanina widziane w winnicy. Te opowieści i zdarzenia czynią z Dry Creek miejsce, które skrywa w sobie nie tylko sekrety wina, ale także tajemnice przeszłości i nadprzyrodzone zjawiska.

Na podstawie artykułu: Spooky Stories of the World’s Most Haunted Wineries z Winerist Magazine