Riesling – król białych win

Jeśli jeszcze nie wiecie, to riesling zwany jest królem białych win! Nie sposób bowiem odmówić temu szczepowi wyjątkowości. Posiada wiele wcieleń. Potrzebujecie delikatnego, półwytrawnego wina na piknik? Poważniejszego, wytrawnego towarzysza ryby przy eleganckim obiedzie? A może słodkiego, likierowego wręcz wina, z winogron dotkniętych szlachetną pleśnią? Nie ma sprawy, Rieslingiem załatwimy wszystkie te potrzeby!

Zacznijmy jednak od początku… riesling wywodzi się ze średniowiecznych Niemiec – a dokładniej z doliny Renu. Dzisiejszy szczep riesling to wynik naturalnej krzyżówki szczepów gouais blanc i traminer. Z ciekawostek – szczep tak bardzo podbił winiarski świat w Niemczech, że w XVII wieku wydano rozkaz, aby karczować inne szczepy i zastępować je rieslingiem! Później rozpowszechnił się na sąsiednie kraje – Austrię oraz Francję, a z niemieckimi imigrantami zawędrował do Nowej Zelandii, Australii, Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Popularność rieslinga nie idzie w parze z łatwością jego uprawy. Riesling to szczep trudny dla winiarza. Wymaga długiego okresu dojrzewania, klimatu chłodnego lub umiarkowanego, ale z dużą ilością słońca. Aby grona dojrzały, potrzebują ciepłych dni i chłodnych nocy.

Jest bardzo zróżnicowany w smaku, ale zawsze zachowuje swój specyficzny charakter. Cechuje go wysoka kwasowość oraz aromaty cytrusowe, chociaż w bukiecie odnajdziemy też wiele innych owoców jak jabłka, śliwki, brzoskwinie, a nawet owoce egzotyczne oraz aromaty kwiatowe.

Riesling świetnie się starzeje, ale na każdym etapie rozwoju ma swoje zalety. Można go pić „za młodu” kiedy jest bardziej odświeżający lub starsze roczniki, w których można wyczuć charakterystyczne petrolowe nuty. 

Z CZYM PIĆ RIESLINGA? 

W zależności od jego charakteru baza potraw jest bardzo szeroka. Wytrawny doskonale się sprawdzi do ryb i owoców morza 🦐. Ciut słodszy możemy połączyć z aromatycznym curry 🍛 🥢 oraz kuchnią azjatycką. A słodki będzie idealnym towarzyszem deserów 🧁 🍨.

JAK CZYTAĆ ETYKIETĘ RIESLINGA? 

Rzutem na taśmę krótka ściąga,  bo warto wiedzieć co możemy wyczytać z etykiety sięgając na półce sklepowej po Rieslinga.

Znajdziemy na niej rodzaj wyróżnika dojrzałości gron (zawartości cukru w owocu) – na etykiecie możemy znaleźć następujące wyróżniki:

  • Kabinett – „zwyczajnie” dojrzałe winogrona, dają wina świeże lekkie, które mogą być w stylu od wytrawnych po słodkie.
  • Spatlese – winogrona bardziej dojrzałe, z późniejszego zbioru. Kupując spätlese możemy spodziewać się wina bardziej złożonego, bogatszego od kabinett, ale styl ponownie może mieścić się w przedziale od wytrawnego do słodkiego. 
  • Auslese – jeszcze bardziej dojrzałe, ręcznie selekcjonowane grona, często dotknięte szlachetną pleśnią. Rieslingi auslese są intensywne i bogate, często z wyraźną słodyczą, ale jest to też ostatnia kategoria, która może dać wino wytrawne.
  • Beerenauslese – grona ręcznie selekcjonowane, dotknięte szlachetną pleśnią. Wina tej kategorii są słodkie, bogate, intensywne.
  • Trockenbeerenauslese – dotknięte szlachetną pleśnią, wysuszone grona, ręcznie selekcjonowane i przetwarzane na rzadkie, intensywne, wysokiej jakości wina deserowe.
  • Eiswein – najdroższe, wyjątkowe, bardzo słodkie „wino lodowe” produkowane ze zmrożonych winogron, ręcznie selekcjonowanych.

Aby dowiedzieć się jaki stopień słodyczy posiada nasze wino szukamy kolejnych oznaczeń: 

  • trocken – wino wytrawne,
  • halbtrocken / Feinherb – wino półwytrawne,
  • lieblich / suss – półsłodkie / słodkie.

Ciekawostka: 
W czerwcu organizowany jest „Riesling Weeks”, czyli Tygodnie Rieslinga 🥂. Jest to coroczna akcja organizowana przez Niemiecki Instytut Wina.